Türkiye'ye sığınan Suriyeliler
banner110

Türkiye'ye sığınan Suriyeliler

MERSİN (AA) - Vali Hasan Basri Güzeoğlu, Suriyelilerin Mersin'de izinsiz ve denetimsiz iş yeri açmasının mümkün olmadığını, var olan yerlerin de yasalara uygun olduğunu bildirdi.Güzeloğlu, yeni valilik binasında, Büyükşehir Belediye...

17 Temmuz 2014 Perşembe 15:18
Bu haber 1548 kez okundu
Türkiye'ye sığınan Suriyeliler

MERSİN (AA) - Vali Hasan Basri Güzeoğlu, Suriyelilerin Mersin'de izinsiz ve denetimsiz iş yeri açmasının mümkün olmadığını, var olan yerlerin de yasalara uygun olduğunu bildirdi.

Güzeloğlu, yeni valilik binasında, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şerafettin Aşut ile Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Talat Dinçer'le düzenlediği basın toplantısında kentteki Suriyelilerin durumu hakkında bilgi verdi.

Suriye'de yüz binlerce cana mal olan, milyonlarca insanın ülkelerinden ayrılmalarına yol açan trajedi yaşandığının altını çizen Güzeloğlu, Türk devletinin ve milletinin zorda olan Suriyelilere büyük bir ev sahipliği yaptığını söyledi.

Güzeloğlu, Suriye'yi terk etmek zorunda olanların bir bölümünün de geçmişten bu yana tanıdıkları bir yer olan Mersin'e geldiğini anımsatarak, "Bugün itibariyle Suriyeli misafirlerimizin Mersin'deki toplam sayısı 41 bin 801 kişidir. Bu sayının içinde resmi ikametgah tezkeresi verilen ve ikamet belgesiyle olanlar bulunduğu kadar Türkiye'ye gelişinde resmi bir belge ve giriş gerçekleştirmeyip beyanları doğrultusunda tanıtım belgesi verilen Suriyeli misafirlerimiz de dahil" dedi.

Tüm Suriyelilerin bilgilerinin ellerinde olduğunu, yeni gelenlerin de kayıt altına alındığını anlatan Güzeloğlu, şöyle devam etti:

"Son 3 yılda tüm Suriyeli misafirlerimizle ortaya konulan karşılıklı güzel ilişkimiz var. Yetim çocuğa babalık yapan, ekmeği olmayana sofrasını paylaşan Mersinlilere teşekkür ediyorum. Mersin'deki Suriyeli vatandaşlarımızın kentimizle uyumu, yaşamlarıyla ilgili temel konuların ve beklentilerinin karşılanması adına sosyal ve toplumsal değerleri de içerir bir yoğun çalışma sürmekte. Çocuklardan başlayarak rehberler, psikologlar, pedagoglarla başlayarak her düzeyde, dil sorunundan istihdam sorununa kadar tüm konularda çözüm önerileri görüşülmekte."

Güzeloğlu, son günlerde bazı komşu illerde Suriyelilere dönük meydana gelen gelişmeler üzerine böyle bir toplantı yapma gereği hissettiklerini ifade ederek, "Gelen her Suriyeli, kendi ülkesindeki sıkıntı ve sorunlar çözülene kadar hem maddi hem manevi ilgimizle misafirimiz olarak bizimle birliktedir. Kendilerinin bizimle ilişkisinin sorunsuz, ideal şekilde çözülmesi de bizim sorumluluğumuzdur. Hiç unutulmamalıdır ki hiç kimse ülkesini, evini, ailesini isteyerek bırakıp göç etmez" diye konuştu.

- Suriyelilerin iş yerlerinin denetimi ve ekonomiye etkisi

Mersinli ile Suriyelilerin çok uzun yıllardır ticari ilişkiler içinde olduğunu hatırlatan Güzeloğlu, şöyle konuştu:

"Son günlerde bazı medya organlarında yayınlanan yanlış bilgiler temelinde yorumlanan, sivil toplum örgütleri başkanlarının kendi önerilerinin yanlış anlaşılarak yoruma konu edildiği gibi Suriyelilerin Mersin'de bulunması kent ekonomisi adına hiçbir zaman en ufak bir olumsuzluğu, ekonomiye dönük bir sıkıntıyı üretmesi mümkün değildir. Mersin'de, geçmişten gelen ticari ilişkiler doğrultusunda, son 3 yılda gelen Suriyeli misafirimizin yasalarımız çerçevesinde, alınmış izinlerle kurulmuş şirketlerinin ilimiz ekonomisine katkısı vardır. Mersin'deki Suriyeli misafirlerimizin iş yerleri tamamen Türk mevzuatına uygun, yasal çerçevede açılan yerlerdir. İzinsiz ve denetimsiz hiçbir iş yerinin açılmasına asla müsaade edilmediği gibi, açılmış olanlar da faaliyetinden men edilmektedir. Aksi mümkün değildir. Yasalar herkes için geçerlidir."

Güzeloğlu, bu konuları yanlış anlamaların önüne geçmek için ifade ettiğini anlatarak, "Mersinliler Suriyeli misafirlerimize sofrasını açmışken kimsenin kendisini Mersin adına tanımlayarak bu konuda vazife çıkarmasına, bu güzel duyarlılığın hiç kimse tarafından bozulmasına, yanlış anlaşılmasına da izin verme şansımız yoktur" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz da Türk milletinin zorda olana her zaman yardım elini uzattığını dile getirerek, dedikodulara rağbet edilmemesine, basının da bu konuda dikkatli hareket etmesi gerektiğine işaret etti.

Kentteki tüm iş yerlerinin denetlendiğini vurgulayan Kocamaz, ruhsatsız iş yerlerinin kime ait olduğuna bakılmaksızın kapatıldığını bildirdi.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Aşut, kentten Suriye'ye yapılan ihracatın 2012'ye göre geçen yıl yüzde 331 arttığını, Suriyelilerin işlettiği firma sayısının 170 olduğunu ve bu firmaların kurduğu işbirlikleriyle Suriye'ye 2014 yılının ilk 5 ayında 2 milyon 174 bin dolarlık madeni yağ ihracatı yapıldığını aktardı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Dinçer ise hassas olan bu konuda iş dünyasının bazı serzenişlerini olabileceğini ancak belirli radikal grupların bunu amaçları doğrultusunda kullanabileceği uyarısında bulundu.

Suriyelilere en büyük yardımı esnafın yaptığını kaydeden Dinçer, "Biz ticari hayatın düzenlenmesini, izinsiz iş yeri açılmamasını, yanımızdaki çalışanların da çalışma izinlerinin olmasını istiyoruz. Esnafımız yardımlaşmayı, yardım etmeyi çok sever. Bu insanlar geçimlerini sağlasın diye Suriye'den gelen vatandaşları iş yerimizde çalıştırıyoruz ama bir denetimde çalışan elemana 800 lira, çalıştıran iş yerine 8 bin lira ceza yazılıyor. Bu olay düzenlensin diye basında bazı arkadaşlarla yapılan sohbetlerde biz bu çalışma hayatının düzenlenmesini istedik. Suriyelilerin iş yeri açmalarına da karşı değiliz. Bilakis sermayeleri varsa ticaretin içine girsinler" diye konuştu.

banner120

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner115
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv