TERÖRİZMİN BİTMESİ İÇİN 9 ÖNERİ!
banner110

TERÖRİZMİN BİTMESİ İÇİN 9 ÖNERİ!

26 Ekim 2014, 11:27
Bu makale 2440 kez okundu
TERÖRİZMİN BİTMESİ İÇİN 9 ÖNERİ!
          Vicdanlarımız bir kez daha kana bulandı. Evladını askere göndererek önce Allah’a sonra devlete emanet etmiş anaların, analarımızın yürekleri parçalandı. Tam bütün bu hezimet sona erecek, yıllarca süren kan bitecek derken yeniden şehit haberleri çaldı kapımızı.

Çözüm sürecinde atılan onlarca adım, yıllarca süren terörizmin getirdiği hasarlara rağmen tam manası ile hedefine ulaşamadı.

Hakkâri’nin Kürt memleketi olduğunu bildikleri halde, Müslüman Kürt halkından zarar gelmesi düşüncesi ile çarşı iznine çıkıp şehit düşen üç kardeşimiz ilk kaybımız değildi elbet. Ahdimize, dinimize, davamıza layıkıyla sahip çıkamaz isek eğer, bu kayıplarımız son kayıplarımız da olmayacaktır.

Şimdi olağan bir baş sağlığı mesajı yazarak konunun tekrar unutulup, yeni şehit haberleri geldiğinde ortaya çıkmasına gönlüm asla razı olmayacak. Ayrıca benim slogan tarzı başsağlığı mesajım ile çekilen acılar, akıtılan gözyaşlarının sızıları dinmiyor zaten.

Lakin unutmamamız gereken bir noktaya değinmek istiyorum. Uzun müddet boyunca yazmak istediğim ama bir türlü yazmanın nasip olmadığı bir konuya…

Bizler nasıl dinimizden vazgeçmeyecek isek, Müslüman Kürt kardeşlerime dahi eziyet eden PKK da dininden, dinsizliğinden vazgeçmeyecektir. Bu sonuç çok bariz ortada değil mi?

Yıllarca bu bölgelere verilen tavizleri, kaçak yapılanmalara yumulan gözleri, ortalık sakinleşsin diye şehit acısını içine atan anneleri, babaları görmemek ahmaklık olur!

Bütün bu tavizlere rağmen o bölgenin yaptığı zalimliği de görmemek, bu zalimliğe hala sessiz kalmak aynı ahmaklık derecesindedir.

Mazlum olan Kürt halka elbet sahip çıkılmalı. Bu bizim dini bir görevimiz. Lakin dinsiz olan PKK ve onun iş birlikçisi olan halk görünümlü teröristlere şu andan itibaren misli ile cevap verilmelidir. Vermemek, bu tavizlere aynı şekilde devam etmek, atılan onca adımların boşa gideceği ve o halkın Türk devletini aptal yerine koyduğunun da göstergesi olacaktır.

Artık, Doğu siyasetindeki pasif halin, aktif hale geçmesi lazımdır! Neler mi yapılmalı?

1-Medya çok titiz bir şekilde kullanılarak, Doğudaki Müslüman derneklerin bir çatı altında toplanması sağlanmalı ve bu sayede oradaki Müslüman Kürt halkının PKK’yı istemediği vurgusu yapılmalıdır.

2- Şehit asker anneleri ile yaşanılan acının kısa videolar halinde belgeseli çekilmeli ve bu belgeseller kamu spotu dâhilinde bütün kanallarda aynı saatte yayımlanmalıdır.

3- O bölgede yaşayan Müslüman Kürt halkının ve yaşanan protestolarda zarar gören esnafın da belgeselleri çekilmeli, bunlar da özellikle Kürt kanalları olmak üzere, bütün kanallar da yayımlanmalıdır.
            
          4-Doğu bölgesine taviz olarak verilen bütün imtiyazlar kaldırılmalıdır. Kaçak kullanımına göz yumulan bütün yapılar acilen yıkılmalıdır. Bütün bunlar yapılırken medya çok iyi kullanılmalı, PKK durmadığı, zalimliğe devam ettiği sürece bütün tavizlerin geri alınacağının, vergi borçlarının acilen temin edileceğinin vurgusu yapılmalıdır. Bu sayede halk kendisine zarar geldiğini görünce PKK’yı destekler tutumda olan vatandaş bile, desteğini maddi zararlar yüzünden geri çekmek zorunda kalacaktır.  

5- Doğuda görev yapan kaymakam ve valiler başka bölgelere atanıp oraya bu konuda eğitim almış uzman görevliler yerleştirilmelidir.

6- Molotof ve maskeli eylem düzenleyenlere karşı ağır cezalar içeren yasa çıkarılmalıdır.

7- Yapılacak olan bütün bu eylemlerin bildirgesi medya ve broşür kapsamında uyarı metinleri halinde bölge halkına duyurulmalıdır.

8- Bölgedeki din adamlarının sesi daha çok duyurulmalı, halkın bu adamlara olan sevgi ve saygısı göz önüne alınarak çözüm süreci yürütülmelidir.

9- HDP’nin asla ve asla Kürt halkının temsilcisi olmadığı gösterilmeli ve bölge Kürt halkının partiye olan bağlılığı azaltılmalıdır. Bu sayede belediyelerin bu terörizm ile beslenen partiden kurtulması mümkün olacaktır.

Elbette oradaki durumu sadece bu basit dokuz madde ile durdurmak imkansızdır. Lakin, bu işin uzmanı ve halkı tespit eden kurumlar bu maddelere daha nice maddeler ekleyerek bu sorunu çözüme kavuşturabileceklerdir.

Yazımı bir ayet ile sonlandırmak istiyorum.

             “Ve inanmayanlara gelince, onlara şöyle de: Artık elinizden ne geliyorsa yapın; ama bilin ki, biz de (Allah yolunda elimizden geleni) yapacağız”  (11/121)

banner120

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner115
  Hava Durumu
  Tümü Anket
  Ne Tür Haber Okuyorsunuz ?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  Sen de Yaz
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri
  Siz de yazmak istemez misiniz?
  Ziyaretçi Defteri
  Arşiv